Gıda Takviyeleri ve Kolon Sağlığı

Günümüzde gıda takviyelerine olan gereksinim, insanoğlunun kaybolan yeme-içme dengesini tekrar sağlamak için “öz” bir beslenme şekline ihtiyaç duymasından kaynaklanmaktadır. Gıda takviyeleri mükemmel tamamlayıcı besinlerdir. En gözdeleri “hazım enzimleri”dir ve özellikle pişmiş olarak aldığımız gıdaların hazmını kolaylaştırmada bu enzimlerin yeri büyüktür. Faydalı bakteriler olan “probiyotikler” bağışıklık ve sindirim sistemini destekler. Uykuya dalmakta güçlük ya da uykusuzluk çekiyorsanız “melatonin” takviyesi, anti-inflamatuvar olarak “omega-3” ve “zerdeçal”, genel vitamin-mineral desteği olarak ise çeşitli bitkilerin toz haline getirilmesiyle oluşturulan “yeşil zincir” veya benzeri takviyeleri kullanabilirsiniz. Gıda takviyeleri günümüz dünyasında sağlıklı yaşamın bir gerekliliği haline gelmiştir.

Kolon Sağlığı

Kabızlık sorunundan muzdarip bir aileden geliyorum. Genç yaşlarda kendi rekorumu kırmıştım. Dile kolay 2 hafta. Yeni hayatımda da bu sorun dünyamı allak bullak etti ve her türlü çözüme açıktım. Dostum Dr. Lodi sakın 24 saatten fazla transit taşıma diyordu. Danimarkalı kolon uzmanı Dr. Bernardson ise bağırsakları sağlıklı insanlar hasta olmaz, onları temiz tutmak sağlığın ilk gereğidir diyordu. Diğer yandan ortalama her bir Avrupalı’nın 4.5 kilo transit taşıdığı, Amerika’da bunun 5.5 kiloya ulaştığı korkutucu verilerdi. Lifli beslenme, seyahat enema kiti, veya kliniklerdeki kolon temizlikleri kurtarıcılarım olmuştu. O dönem 24 saat kuralım oluştu. Ayrıca probiyotikler (faydalı bakteri takviyeleri) yatmadan önce her gecemi süslüyor. Herkes gibi benim de başlangıçta kolon temizliğine dair kaygılarım vardı. Ama sevgili doktor arkadaşlarım Kolon-Hidro dışındaki müdahalelerin zararsız olduğunu, tarih boyunca her çağda kullanıldığını ve kaygılanmamam gerektiğini söylediler.

Kolon-Hidro’yu ise doktor ve uzman hemşire eşliğinde yılda iki tur, 5’er kere yapmamın yeterli olacağını söylediler.. Artık temiz bir iç dünyam var.

Ersin Pamuksüzer