Ben ve Önceliklerim

Seni Emmek İsteyen İşlere Kendi Önceliğini Getir:

Dünya seni her gün çeşitli yaşanmışlıklara davet ederken sense kendi kendini yaşamaya çalışırsın. Bir arkadaşın yemeğe çağırır, patron proje verir, çocuğun masal okumanı ister, eşin sinemaya gitsek mi der, köpeğin oynamak ister. Sen ise bir plan veya öncelik çerçevesinde kendini gerçekleştirmeye çalışırken bütün bu çağrılara cevap vermek zorundasındır. Tam da bu noktada kendini gerçekleştirme sürecini ve senden beklenenleri dengeleme maharetini göstermelisin. Yoksa başkaları için yaşayan ve kendini ihmal etmenin mutsuzluğu altında ezilen birine dönüşürsün. Varoluşumuzu asla bencillik üzerine kurgulamamalıyız ancak kendimizi yok sayacağımız bir düzene de evet dememeliyiz. Abartılmamış kişisel önceliklerle dış dünya taleplerinin dengelenmesi sağlıklı bir duruştur.

Benim de Bana İhtiyacım Var

Gün içinde işe, aileye, eşe, dosta, topluma, televizyona, gazeteye, sosyal medyaya zaman ayırırken muhakkak kendimizi de hatırlamalıyız. Bizim de bize ihtiyacımız var unutmayalım. Kendinize ayırdığınız kaliteli zaman, yani başka uğraşlardan arınmış olan zaman, sizi besler, güzellik katar, gençleştirir, zihninizi açar, dinç tutar. Faydaları saymakla bitmez.

Ben sabah, gün içinde ve akşam olmak üzere minimum 3 kez, her biri 40 dakika ile 1 saat arası sadece kendimle ilgilendiğim aralıklar yaratıyorum. Bu aralıkları meditasyon yaparak, müzik dinleyerek, kendimi geliştirci videolar izleyip kitap okuyarak geçiriyorum. Ufak da olsa bir kıpırdanıp yürüyüp, bir iki esneme hareketi yapıp vücuduma merhaba demeyi benimsedim. Bu dinginlik anları hormonal yapıma denge getirdiği gibi, vücudumun kendini yenilemesinin de alt yapısını oluşturuyor. Tabii ki gelecekteki zihin sağlığımın temelleri de bu anlarda atılıyor.

Kulaklıksız dolaşmaz oldum, bir aralık yakaladığımda müzik dinlemek veya brainwave generator aplikasyonunun meditasyona sokan tonlarını dinlemek için. Kendinize ayırdığınız bu farkında aralar verimlilik sınavında müthiş bir fark yaratır. Verimli olmanın ve iyi iş çıkarmanın keyfini yaşamayı unutmayalım. Gün içinde kendine zaman ayırmak büyük bir zenginliktir.